Finansijski mehanizmi
Uspostavljanje trajnog finansijskog mehanizma koji treba da podrži aktivnosti koje se odnose na ublažavanje efekata klimatskih promjena u sektoru turizma.
Cilj ove komponente je uspostavljanje održivog finansijskog mehanizma kojim će se obezbijediti sigurni i stabilni izvori finansiranja za projekte koji smanjuju emisije gasova sa efektom staklene bašte (prvenstveno CO2) u sektoru turizma.
Imajući u vidu obavezu primjene Zakona o životnoj sredini u dijelu osnivanja Eko fonda, a posebno uvažavajući potrebu da se obezbijede stabilni i stalni izvori finansiranja aktivnosti u oblasti životne sredine, UNDP/projekat daje podršku Ministarstvu održivog razvoja i turizma u realizaciji niza aktivnosti na uspostavljanju Eko fonda.
Projekat pruža podršku izradi i implementaciji pilot investicionih projekata koji aktivno doprinosi smanjenju i ublažavanju efekata klimatskih promjena i emisija CO2 u sektoru turizma.
Kroz aktivnosti (Javni poziv, šeme kompenzacija, dr.) koje se realizuju u cilju uspostavljanja Eko fonda podržani su inovativni projekti iz oblasti energetske efiksnosti, obnovljivih izvora energije, održivog transporta i projekti ozelenjavanja i pošumljavanja javnih površina. Ove vrste projekata doprinose smanjenju emisija sa efektom staklene bašte, zaštiti životne sredine i ispunjavaju obaveze iz EU poglavalja 27.
U okviru projekta realizovana su tri Javna poziva za sufinansiranje inovativnih, investicionih projekata koji doprinose smanjenju efekata klimatskih promjena u sektoru turizma. Javni pozivi poslužiće kao instrument za testiranje kapaciteta lokalnih aktera da razviju neophodne procedure i smjernice koje će biti upotrijebljene kada model za održivi mehanizam finansiranja bude usvojen i razvijen na nacionalnom nivou.
Uvođenjem programa kompenzacije za emisije CO2 za turiste i hotele samo je jedan od modela koji se testira kao dodatni prihod Fonda.