Sertifikati održivosti u turizmu
Sertifikati održivosti u turizmu su sredstvo za zaštitu životne sredine i efikasno korišćenje resursa. Osim toga, sertifikacija doprinosi borbi protiv klimatskih promjena smanjujući emisije gasova sa efektom staklene bašte. U sektoru turizma, sertifikacija vodi poboljšanju kvaliteta usluga i garantuje doživljaj destinacije čuvajući prirodno i kulturno okruženje. Postoje brojne šeme turističke sertifikacije na nacionalnom, regionalnom i globalnom nivou.
Najvrednije su one koje su u skladu sa ISO standardima i široko priznatim kriterijumima Globalnog savjeta za održivi turizam. Važno je navesti da posjedovanje sertifikata donosi višestruke dobiti, prije svega uštede operativnih troškova turističkim preduzetnicima, dodatne marketing prednosti u visoko konkuretnom sektoru kao i poboljšanje turističkog imidža određene destinacije.
Brojni kriterijumi moraju biti ispunjeni da bi se dobio ekološki sertifikat, a oni su vezani za: principe i politike zaštite životne sredine, saradnju sa lokalnim zajednicama, stalne obuke osoblja, zajedničke aktivnosti sa gostima i posjetiocima, efikasnu upotrebu energije i vode, mjere održivog transporta i smanjenje stvaranja otpada.
Ekološka sertifikacija je efikasno sredstvo ekološki odgovornog funkcionisanja u sektoru turizma, naročito za hotele i apartmane. Postoje jasne dobiti od eko-sertifikacije kao što su:
- Povećanje učinka smještajnih kapaciteta u smislu zaštite životne sredine
- Efikasno smanjenje operativnih troškova
- Veća reputacija među turistima i klijentima
- Marketinške dobiti zbog boljeg pozicioniranja na globalnoj mapi.
Projektna analiza je potvrdila značaj dalje promocije i širenja sertifikacionih shema Travelife i EU Eko znak u Crnoj Gori.
Travelife - vodeća inicijativa za obuku, upravljanje i sertifikaciju turističkih kompanija, koje su posvećene programu održivosti. Travelife je međunarodno prepoznata sertifikaciona shema, koja je prisutna kod više od 1,400 smjestajnih objekata. Kriterijumi za dobijanje sertifikata su podijeljeni u četiri tematske grupe: a) opšte upravljanje; b) zaštita životne sredine; c) radna prava, ljudska prava i saradnja sa lokalnim zajednicama; i d) uslovi u lancu ponude (dobavljači i gosti).
Važno je naglasiti da vodeću tur operatori kao što su TUI Travel, Thomas Cook, Neckermann zahtijevaju posjedovanje međunarodnog sertifikata, kao što je Travelife. Takođe, članovi Travelife zajednice imaju široku podršku kroz promociju na globalnim mrežama, kao što su booking.com i Expedia.
EU Ecolabel – Ekološki znak Evopske unije/EU Eko znak – smatra se vodećom ekološkom oznakom u Evropi. Ova shema je upostavljena 1992. godine uredbom Evropske komisije i prisutna je kod više od 500 smještajnih objekata širom Evrope. Namjera je da se pruži podrška korisnicima i turistima da lakše prepoznaju proizvode i usluge koji su manje štetni po životnu sredinu.
Dodjela EU Eko znaka za turistički smještajni objekat znači da je ispunio sljedeće kriterijume: a) ograničena potrošnja energije; b) ograničena potrošnja vode; c) redukovana količina otpada; d) korišćenje obnovljivih resursa i e) promocija obrazovanja i komunikacije na temu zaštite životne sredine sa zaposlenim, gostima i partnerima.
EU Eko znak je pogodan za manje turističke objekte i kampove, kod kojih su dominantne individualne i online rezervacije.
Koje oblike podrške nudimo sektoru turističkih smještajnih objekata:
- Savjetodavne usluge menadžerima i odgovornom osoblju u smještajnim objektima u cilju dostizanja kriterijuma za sertifikaciju, koje uključuju tehničke posjete, obezbjeđivanje formi i obrazaca i najboljih praksi;
- Ko-finansiranje troškova sertifikacije, kroz opredjeljena sredstava za troškove revizorskog pregleda, dok sertifikovani objekti imaju obavezu plaćanja godišnje članarine (2 godine za Travelife i do 5 godina za EU Eko znak sertifikat);
- Podrška u marketingu i promociji kroz lokalne i nacionalnu turističku organizaciju, događaje, kao i tradicionalne medije i socijalne mreže.
Očekujemo vaše interesovanje i inicijativu da se pridružite rastućoj familiji eko-sertifikovanih objekata. Za više informacija i saradnju možete se obratiti Viktoru Subotiću, koordinatoru na projektu, putem e-mejla viktor.subotic@undp.org.
Više informacija o sertifikatima održivosti možete naći u brošuri: